Erivajadusega täiskasvanute, kelle saatust kujundanud psüühikahäire või vaimupuue, argielu tundub kulgevat enamiku pilgu eest varjatult ― justkui sirmi taga, kuhu sageli ei piiluta.

Argipäeva hommikuti on Leena kohal varem kui peab ― samal ajal, kui tema juhendaja Ene, kuigi ta võiks tulla tunnikese hiljem. Nii juba pea viisteist aastat. Tugikeskuse Juks keraamika töötuba pole talle üksnes töökohaks, vaid mõnusaks teiseks koduks, kus ta kohtub kaaslastega ja saab pühenduda oma lemmikmaterjalile ― savile. Tal on võimalus voolida suuri savist aluseid või vaagnaid, mille kavandid loob Leena ise. „Kõigepealt sõtkun savi, siis hakkan seda riide peal rullima,“ kirjeldab Leena, kuidas ta uue esemega alustab. „Mulle meeldib teha suuri aluseid elevandi ja lindude piltidega, lestakala ja sibula kujuga vaagnaid.“ Tema oskusi kinnitab kümne aasta eest saadud raamitud diplom, millel kirjas: „Jelena Zahharkina, rahvakunsti- ja käsitöömeister keraamika alal.“ Sisuliselt on see kutsetunnistus ja Leenal on ka oma autoritempel, millega ta kõiki oma töid märgistab. Päeva jooksul püüab ta valmis saada vähemasti ühe eseme, pühendudes hoolega, et see kuumas ahjus ei praguneks. „Savi rahustab, mulle meeldib siin tööl käia, olen väga rahul. Sõbrad on siin ja juhendaja Ene aitab. Saan ka raha, sest see on väga oluline,“ sõnab Leena, kes on pidanud elus pere toetuseta hakkama saama. Vaatamata oma erivajadusele suudab ta iseseisvalt Männikult oma sotsiaalkorterist Mustamäele ja isegi Tartusse sõbrannale külla sõita, sest teekond on õpitult tuttav. Kuni viieteistkümnenda eluaastani elas Leena lastekodu venekeelses rühmas, ent hiljem eestikeelsesse sattununa on ta ajaga vene keele unustanud. See ei takista töötoas vene keelt rääkivate kaaslastega suhelda ja üksteist mõista. Ka aidata, sest vaid pool aastat töötoas tegutsenud Vladimirile, kes soovis samuti suuri esemeid voolida, valmistas Leena ise keraamilise aluse, et mees saaks sellele mustri maalida. „Tänavu on Leena teinud ka seebialuseid, mida on hästi ostetud,“ nimetab juhendaja Ene, võttes samas kapist välja portsu Leena aastate jooksul valmistatud jõulukaarte, mis on justkui näidistena alles hoidnud. Leenal on isesugune fantaasia ja oma käekiri, mille tunneb tema erinevate motiividega kaartidelt ära. Erivajadusega täiskasvanute, kelle saatust kujundanud psüühikahäire või vaimupuue, argielu tundub kulgevat enamiku pilgu eest varjatult ― justkui sirmi taga, kuhu sageli ei piiluta. web hosting services top

Võimalikult iseseseisvalt

Tiina Lang; Fotod: Erakogu

Erivajadusega täiskasvanute, kelle saatust kujundanud psüühikahäire või vaimupuue, argielu tundub kulgevat enamiku pilgu eest varjatult ― justkui sirmi taga, kuhu sageli ei piiluta.

Argipäeva hommikuti on Leena kohal varem kui peab ― samal ajal, kui tema juhendaja Ene, kuigi ta võiks tulla tunnikese hiljem. Nii juba pea viisteist aastat. Tugikeskuse Juks keraamika töötuba pole talle üksnes töökohaks, vaid mõnusaks teiseks koduks, kus ta kohtub kaaslastega ja saab pühenduda oma lemmikmaterjalile ― savile. Tal on võimalus voolida suuri savist aluseid või vaagnaid, mille kavandid loob Leena ise. „Kõigepealt sõtkun savi, siis hakkan seda riide peal rullima,“ kirjeldab Leena, kuidas ta uue esemega alustab. „Mulle meeldib teha suuri aluseid elevandi ja lindude piltidega, lestakala ja sibula kujuga vaagnaid.“ Tema oskusi kinnitab kümne aasta eest saadud raamitud diplom, millel kirjas: „Jelena Zahharkina, rahvakunsti- ja käsitöömeister keraamika alal.“ Sisuliselt on see kutsetunnistus ja Leenal on ka oma autoritempel, millega ta kõiki oma töid märgistab. Päeva jooksul püüab ta valmis saada vähemasti ühe eseme, pühendudes hoolega, et see kuumas ahjus ei praguneks.

„Savi rahustab, mulle meeldib siin tööl käia, olen väga rahul. Sõbrad on siin ja juhendaja Ene aitab. Saan ka raha, sest see on väga oluline,“ sõnab Leena, kes on pidanud elus pere toetuseta hakkama saama. Vaatamata oma erivajadusele suudab ta iseseisvalt Männikult oma sotsiaalkorterist Mustamäele ja isegi Tartusse sõbrannale külla sõita, sest teekond on õpitult tuttav.

Kuni viieteistkümnenda eluaastani elas Leena lastekodu venekeelses rühmas, ent hiljem eestikeelsesse sattununa on ta ajaga vene keele unustanud. See ei takista töötoas vene keelt rääkivate kaaslastega suhelda ja üksteist mõista. Ka aidata, sest vaid pool aastat töötoas tegutsenud Vladimirile, kes soovis samuti suuri esemeid voolida, valmistas Leena ise keraamilise aluse, et mees saaks sellele mustri maalida.

„Tänavu on Leena teinud ka seebialuseid, mida on hästi ostetud,“ nimetab juhendaja Ene, võttes samas kapist välja portsu Leena aastate jooksul valmistatud jõulukaarte, mis on justkui näidistena alles hoidnud. Leenal on isesugune fantaasia ja oma käekiri, mille tunneb tema erinevate motiividega kaartidelt ära.

Võimalikult iseseseisvalt
Erivajadusega täiskasvanute, kelle saatust kujundanud psüühikahäire või vaimupuue, argielu tundub kulgevat enamiku pilgu eest varjatult ― justkui sirmi taga, kuhu sageli ei piiluta.
Võimalikult iseseseisvalt
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Võimalikult iseseseisvalt
TOIMETULEK

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn