„Maailm ei keerle ainult sinu ümber. See on põhiline. Ja ei tohi võtta asju liiga raskelt,“ sõnab Tallinna Linnateatri näitleja ja mamma-lugude vestja Margus Tabor.

Kuigi „Mamma lugudest“ teavad tuhanded seiku su lapsepõlvest, siis kuidas sind kasvatati? Mind ei kasvatatud, ma kasvasin vanainimeste kõrval. Olen mõelnud, kas Mamma ütles kunagi: „Hakkame mängima!“ Vist mitte. Tööd tuli teha. Ja kui oled mamma laps, siis tegelikult tegi tema minu eest kõik ise ära. Aeg-ajalt olid meil tülid ― noorem põlvkond ei taha tööd teha. Mammal olid tugevad tööinimese käed. „Hakkame sõrmkooku vedama!“ ütles ta. Vaatasin, et ma oma väikese „pilpa“ tema käest kähku kätte sain. See oli vist ainus mäng. Pidin tööd tegema, aga mamma vaatas mind haleda näoga. „Margus, füüsilise töö tegijat sinust ei ole. Su käed on nagu rehapulgad või lehmanisad, mingit kinnivõtmist ei ole.“ Või kui midagi tegin, siis: „Ei sust sitast tule midagi.“ Mamma sõnad olid karmid, aga ta tahtis sellega öelda: „Kui sa midagi tegema ei hakka, siis kuidas hakkama saad?“ Kui lapsele praegu niimoodi öelda, siis on ta eluks ajaks lukus, aga mina sain väga kähku selgeks, et füüsilise töö tegijat minust ei ole. Minu meelest on tänapäeval käest läinud, kuidas me peame oma lastega rääkima, midagi ei tohi enam öelda. Sellel ajal olid väärtused selged, asjad pandi kiiresti paika, toodi näited. Mamma kasutas pedagoogiliselt võib-olla õudseid nippe – „ma tapan su ära, mina saan rauad, aga sina haua“, „sa oled nii sant laps, ma uputan end ära“ ja läkski jõe poole... Preemiaks tuli Mamma siiski üsna kiiresti tagasi lapselapsele pannkooke küpetama, aga ma sain aru, et olin midagi valesti teinud. Kui miski oli kiiduväärt, siis oli kiitus, kui sandisti, siis nii sandisti, siis ei jäänud võimalust mõeldagi, et äkki mul ikkagi oli õigus. Praegu kõigega liialdatakse. Kas peab olema nii, et laste elu on kogu aeg organiseeritud? Kõik on hämustunud. Mulle meeldis, et sellel ajal olid asjad selged. Kuld oli kuld ja sitt oli sitt. Nii öeldigi välja. Ei hakatud rääkima, et ühed pruunid mõlemad. „Maailm ei keerle ainult sinu ümber. See on põhiline. Ja ei tohi võtta asju liiga raskelt,“ sõnab Tallinna Linnateatri näitleja ja mamma-lugude vestja Margus Tabor. web hosting services top

Otsesõnu, hämuta

Tiina Lang; Fotod: Erakogu, Kalju Orro

„Maailm ei keerle ainult sinu ümber. See on põhiline. Ja ei tohi võtta asju liiga raskelt,“ sõnab Tallinna Linnateatri näitleja ja mamma-lugude vestja Margus Tabor.

Kuigi „Mamma lugudest“ teavad tuhanded seiku su lapsepõlvest, siis kuidas sind kasvatati?

Mind ei kasvatatud, ma kasvasin vanainimeste kõrval. Olen mõelnud, kas Mamma ütles kunagi: „Hakkame mängima!“ Vist mitte. Tööd tuli teha. Ja kui oled mamma laps, siis tegelikult tegi tema minu eest kõik ise ära. Aeg-ajalt olid meil tülid ― noorem põlvkond ei taha tööd teha.

Mammal olid tugevad tööinimese käed. „Hakkame sõrmkooku vedama!“ ütles ta. Vaatasin, et ma oma väikese „pilpa“ tema käest kähku kätte sain. See oli vist ainus mäng. Pidin tööd tegema, aga mamma vaatas mind haleda näoga. „Margus, füüsilise töö tegijat sinust ei ole. Su käed on nagu rehapulgad või lehmanisad, mingit kinnivõtmist ei ole.“ Või kui midagi tegin, siis: „Ei sust sitast tule midagi.“ Mamma sõnad olid karmid, aga ta tahtis sellega öelda: „Kui sa midagi tegema ei hakka, siis kuidas hakkama saad?“ Kui lapsele praegu niimoodi öelda, siis on ta eluks ajaks lukus, aga mina sain väga kähku selgeks, et füüsilise töö tegijat minust ei ole.

Minu meelest on tänapäeval käest läinud, kuidas me peame oma lastega rääkima, midagi ei tohi enam öelda. Sellel ajal olid väärtused selged, asjad pandi kiiresti paika, toodi näited. Mamma kasutas pedagoogiliselt võib-olla õudseid nippe – „ma tapan su ära, mina saan rauad, aga sina haua“, „sa oled nii sant laps, ma uputan end ära“ ja läkski jõe poole... Preemiaks tuli Mamma siiski üsna kiiresti tagasi lapselapsele pannkooke küpetama, aga ma sain aru, et olin midagi valesti teinud. Kui miski oli kiiduväärt, siis oli kiitus, kui sandisti, siis nii sandisti, siis ei jäänud võimalust mõeldagi, et äkki mul ikkagi oli õigus.

Praegu kõigega liialdatakse. Kas peab olema nii, et laste elu on kogu aeg organiseeritud? Kõik on hämustunud. Mulle meeldis, et sellel ajal olid asjad selged. Kuld oli kuld ja sitt oli sitt. Nii öeldigi välja. Ei hakatud rääkima, et ühed pruunid mõlemad.

Otsesõnu, hämuta
„Maailm ei keerle ainult sinu ümber. See on põhiline. Ja ei tohi võtta asju liiga raskelt,“ sõnab Tallinna Linnateatri näitleja ja mamma-lugude vestja Margus Tabor.
Otsesõnu, hämuta
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Otsesõnu, hämuta
NÜÜD TEISITI

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn