Multšimees

Tiina Lang; Fotod: Erakogu

Just niimoodi ― Multšimees ― nimetab Olari Zuts nii oma kaubamärki. Äratundmine, et aiandus võib olla tema tõeline kutsumus, tabas teda äkki ja eneselegi üllatuseks.

Multšimees

Kui Olari läks ema soovitusel Räpina Aianduskooli katsetele, siis polnud tal aimu, kas maastikuehitus teda üldse võiks huvitada, ent mingit eriala pärast keskkooli õppida tuli. Saanud kooli sisse, mõistis ta juba esimestel kuudel, et „maastikuehitus ongi minu ala, mida ma olin pool oma elust otsinud,“ tunnistab ta mituteist aastat hiljem eduka ettevõtjana, mil kõrghooajal varaklevadest lume tulekuni pole tal ei vaba aega ega puhkust, üksnes mitmeteisttunnised tööpäevad, sest tema haare on aina laienenud niisamuti nagu ampluaagi. Oma esimese aiatööde kogemuse ja praktika sai Olari oma juhendajalt ja mentorilt, maastikuarhitekt Reti Randoja-Mutsult, kes pakkus Olarile õpingute kõrval töövõimalust oma firmas. Lõpetanud 2006. aastal aianduskooli, tegeles mees viis aastat maastikukujundusega Helsingis, hakates Eestisse naastes soomlaste eeskujul Võrumaal multši tootma. Sealsetest metsadest pärit männipalkidest saadakse puukoor ja töödeldakse edasi. „Kasutame ära suurte saetööstuste jääke, leides sellele kõige parema taaskasutuse ― multšina aedades, matkaradadel, laste mänguväljakutel jms. Kasutusvõimalusi on sel palju. Multš orgaanilise materjalina pärineb loodusest ja läheb tagasi loodusesse,“ sõnab Olari, kes oma firmaga alustades pakkis esimesed paar-kolm aastat männikoort rohelistesse prügikottidesse, koort edasi töötlemata. Praegu müüb ta multši juba paljudele edasimüüjatele.

Miks aga multši kasutada? Olari selgitab, et multšitud istutusalasid pole vaja rohida ega elupuuheki aluseid muruniiduki või trimmeriga hooldada, millega võib vigastada taimi. Siiski ei ole mõistlik multši otse maapinnale laotada, vaid all peaks olema rohutõkkekangas, et aia istutusala oleks umbrohuvaba. Multš takistab umbrohukasvu, aga ei peata seda. Multšimehe sõnul toodavad nad Eestis ainsana A-klassi multši, milles ei ole puitlaastu, vaid on puhas koor. See on valmistatud käsitööna ja hästi nõudlikule kliendile.

Multšimees

Loe artiklit edasi ajakirjast Mari. Tellimisinfo leiad siit