Linnuliha on võrreldes teiste lihasortidega palju keerulisem grillida. Eriti palju hoolt nõuavad kalkuni ja broileri rinnafilee, mis on õrna struktuuriga ja küpsevad kiirelt.

Kui grillimisse suhtuda nii, et küll liha valmis küpseb, siis saadakse tavaliselt kuiv, kummine või kõrbenud pitsapõhjataoline tulemus. Soovides tunda aga liha lõhna ja maitset, tuleb hakatuseks valida tooted, mis ei sisalda kama, leiba, õlut, smuutit, kirsse, mustikaid, murakat, musti sõstraid, tomatit jms. Kõigil neil lisanditel on erinev põlemistäpp ja nad eraldavad orgaanilisi ühendeid, mis muudavad liha maitset. Tootenimest tulenev ootus ei pruugi kokku minna tulemusega. Samas võib kõiki nimetatud lisandeid süüa liha kõrvale eraldi ja palju parem maitseelamus on tagatud. Liha on lihtne üle küpsetada või seest tooreks jätta, kui temperatuur on liiga kõrge või madal ja lihatükk liiga paks või õhuke. Paras lihatüki paksus võiks olla 2–2,5 cm. Mis lihaga sütekuumuse toimel juhtub? 50 °C – liha on toores. Selgelt on näha lihaskiud ja struktuur, liha läigib. 60 °C – lihavalk müosiin hakkab koaguleeruma, liha muutub tugevamaks ja tihkemaks, liha värvus tuhmub ja liha matistub. 65 °C – lihavalgud ja sidekude hakkavad järjest kiiremini kokku tõmbuma ning lihamahl eralduma lihatüki pinnale. Liha muutub kuivaks. Nõuded näevad ette, et liha küpsetamisel peab lihatüki sisetemperatuur tõusma vähemalt 72–75 kraadini. Kuidas saab liha sealjuures mahlaseks jääda? Liha mahlasust aitab säilitada töötlemine, kui liha on olnud eelnevalt marinaadis või maitsepuljongis. Osmoosi-nimelise protsessi tulemusena imendub lihasse vedelik, millest kõik küpsemise ajal ei eraldu. Kui liha pealispind on pruunistunud ja krõbedaks tõmbunud, siis on lihatükk keskelt üldjuhul veel toores ning liha tuleb asetada grillresti äärmisse ossa madalamal kuumusel järelküpsema. Linnuliha on võrreldes teiste lihasortidega palju keerulisem grillida. Eriti palju hoolt nõuavad kalkuni ja broileri rinnafilee, mis on õrna struktuuriga ja küpsevad kiirelt. web hosting services top

Kuidas grillida linnuliha

Rein Hünerson, grillmeister


Linnuliha on võrreldes teiste lihasortidega palju keerulisem grillida. Eriti palju hoolt nõuavad kalkuni ja broileri rinnafilee, mis on õrna struktuuriga ja küpsevad kiirelt.

Kuidas grillida linnuliha

Kui grillimisse suhtuda nii, et küll liha valmis küpseb, siis saadakse tavaliselt kuiv, kummine või kõrbenud pitsapõhjataoline tulemus. Soovides tunda aga liha lõhna ja maitset, tuleb hakatuseks valida tooted, mis ei sisalda kama, leiba, õlut, smuutit, kirsse, mustikaid, murakat, musti sõstraid, tomatit jms. Kõigil neil lisanditel on erinev põlemistäpp ja nad eraldavad orgaanilisi ühendeid, mis muudavad liha maitset. Tootenimest tulenev ootus ei pruugi kokku minna tulemusega. Samas võib kõiki nimetatud lisandeid süüa liha kõrvale eraldi ja palju parem maitseelamus on tagatud.
Liha on lihtne üle küpsetada või seest tooreks jätta, kui temperatuur on liiga kõrge või madal ja lihatükk liiga paks või õhuke. Paras lihatüki paksus võiks olla 2–2,5 cm.

Mis lihaga sütekuumuse toimel juhtub?
50 °C – liha on toores. Selgelt on näha lihaskiud ja struktuur, liha läigib.
60 °C – lihavalk müosiin hakkab koaguleeruma, liha muutub tugevamaks ja tihkemaks, liha värvus tuhmub ja liha matistub.
65 °C – lihavalgud ja sidekude hakkavad järjest kiiremini kokku tõmbuma ning lihamahl eralduma lihatüki pinnale. Liha muutub kuivaks.

Nõuded näevad ette, et liha küpsetamisel peab lihatüki sisetemperatuur tõusma vähemalt 72–75 kraadini. Kuidas saab liha sealjuures mahlaseks jääda?
Liha mahlasust aitab säilitada töötlemine, kui liha on olnud eelnevalt marinaadis või maitsepuljongis.
Osmoosi-nimelise protsessi tulemusena imendub lihasse vedelik, millest kõik küpsemise ajal ei eraldu. Kui liha pealispind on pruunistunud ja krõbedaks tõmbunud, siis on lihatükk keskelt üldjuhul veel toores ning liha tuleb asetada grillresti äärmisse ossa madalamal kuumusel järelküpsema.

Linnuliha on võrreldes teiste lihasortidega palju keerulisem grillida. Eriti palju hoolt nõuavad kalkuni ja broileri rinnafilee, mis on õrna struktuuriga ja küpsevad kiirelt.
Kuidas grillida linnuliha
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Kuidas grillida linnuliha
EKSPERT

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn