Kes meist linnainimestest poleks igatsenud ära, pageda maale, loodusse, tallu. Vaikuse varjus sünnivad draamad. Thomas Hardy (1840–1928) romaan “Eemal hullutavast ilmakärast” (1874, e.k 2009) kõnetab.

Raamatus on muudki tänapäevast, nagu maaelu hääbumine või kasvav vahe rikka ja vaese vahel. VARGAMÄE TAAVETI ARMASTUS Üks peategelane, noor talunik, tahab tööga õnnelikuks saada. Vist usub ta nagu Vargamäe Andres, et siis tuleb armastus. Kivide ja soo asemel on kehv rannakarjamaa ning kari lambaid. Võlad, mis päriskoha ostuks võetud, on samad. Inglise mehe nimi on Gabriel Oak ehk Tamm. Sama kõva sümbol kui Andrese liignimi Paas. Tema armastatu nimi on Bathsheba. Piiblis on Batseba kuningas Taaveti väepealiku naine, kellest saab suure Saalomoni ema. Meenutame: ka Taavet on alguses lambakarjus. Patsebale kirjutanud Taavet Ülemlaulu. Hardy romaani “Eemal …” on kriitikud tõstnud kümne parima ingliskeelse armastusromaani hulka. SÜÜTU AJA KRIITIK Hardy ei ole Jane Austen või õed Brontëd. Tema teostes on rohkem elu ja tasakaalustuseks rohkem neid kõhedaid kohti, kus surelike ellu sekkub saatuse sõrm ja paneb kindlad alused vankuma. Siis selgub, kas inimeses on piisavalt sisu, et tormides sirgu jääda. Hardy on viktoriaanliku mõtteviisi kriitik. Arengu tõkkena näeb ta klassivahet ja normide-tabude süsteemi. Ühiskonna lahkamine, sh tabuks kuulutatud seksi käsitlused, soetasid vaenlasi, jätsid ilma Nobeli preemiast ja lõhkusid kirjaniku esimese abielu – naine leidis, et teatud (meie mõistes väga pastelsed) sängistseenid paljastasid liigselt nende endi kodust elu. Aeg oli ju nii jumitult süütu, et pantaloonide kohta pidi ütlema “alumised kehakatted, mis ei ole seelik”, aga klaveri jalad pakkida sitsist satsikestesse – äkki tuleb neid “alasti” vaadates ropp mõte pähe. Ebaloomulikkus kasvatab pingeid. Lühikese keti otsas saab ainult rabeleda ja niuksuda. Kui panna taustale vaesus ja tärkava tööstusajastu probleemid, lihtrahva allakäik ja ülakihi ükskõiksus, saab selgeks, miks Hardy tegelased pole kunagi õnnelikud. Heal juhul lubab autor neile viimsel leheküljel veidi lohutust. Halval juhul mõistetakse nad surma, nagu D’Urberville’ide Tess. Hardyle kinkis saatus pika elu. Ta sai näha, kuidas viktoriaanlikust võltshäbist kerkis 20. sajandi alguse sotsialism ja naisõiguslus ning kuidas suur sõda kogu eetika puruks pitsitas ja sugude suhted vabaks muutis, õnne valemit ometi kinkimata. Kes meist linnainimestest poleks igatsenud ära, pageda maale, loodusse, tallu. Vaikuse varjus sünnivad draamad. Thomas Hardy (1840–1928) romaan “Eemal hullutavast ilmakärast” (1874, e.k 2009) kõnetab. web hosting services top

Eemal hullutavast ilmakärast

Loone Ots

Kes meist linnainimestest poleks igatsenud ära, pageda maale, loodusse, tallu. Vaikuse varjus sünnivad draamad. Thomas Hardy (1840–1928) romaan “Eemal hullutavast ilmakärast” (1874, e.k 2009) kõnetab.

Eemal hullutavast ilmakärast

Raamatus on muudki tänapäevast, nagu maaelu hääbumine või kasvav vahe rikka ja vaese vahel.
VARGAMÄE TAAVETI ARMASTUS
Üks peategelane, noor talunik, tahab tööga õnnelikuks saada. Vist usub ta nagu Vargamäe Andres, et siis tuleb armastus. Kivide ja soo asemel on kehv rannakarjamaa ning kari lambaid. Võlad, mis päriskoha ostuks võetud, on samad. Inglise mehe nimi on Gabriel Oak ehk Tamm. Sama kõva sümbol kui Andrese liignimi Paas.
Tema armastatu nimi on Bathsheba. Piiblis on Batseba kuningas Taaveti väepealiku naine, kellest saab suure Saalomoni ema. Meenutame: ka Taavet on alguses lambakarjus. Patsebale kirjutanud Taavet Ülemlaulu. Hardy romaani “Eemal …” on kriitikud tõstnud kümne parima ingliskeelse armastusromaani hulka.
SÜÜTU AJA KRIITIK
Hardy ei ole Jane Austen või õed Brontëd. Tema teostes on rohkem elu ja tasakaalustuseks rohkem neid kõhedaid kohti, kus surelike ellu sekkub saatuse sõrm ja paneb kindlad alused vankuma. Siis selgub, kas inimeses on piisavalt sisu, et tormides sirgu jääda. Hardy on viktoriaanliku mõtteviisi kriitik. Arengu tõkkena näeb ta klassivahet ja normide-tabude süsteemi. Ühiskonna lahkamine, sh tabuks kuulutatud seksi käsitlused, soetasid vaenlasi, jätsid ilma Nobeli preemiast ja lõhkusid kirjaniku esimese abielu – naine leidis, et teatud (meie mõistes väga pastelsed) sängistseenid paljastasid liigselt nende endi kodust elu. Aeg oli ju nii jumitult süütu, et pantaloonide kohta pidi ütlema “alumised kehakatted, mis ei ole seelik”, aga klaveri jalad pakkida sitsist satsikestesse – äkki tuleb neid “alasti” vaadates ropp mõte pähe.
Ebaloomulikkus kasvatab pingeid. Lühikese keti otsas saab ainult rabeleda ja niuksuda. Kui panna taustale vaesus ja tärkava tööstusajastu probleemid, lihtrahva allakäik ja ülakihi ükskõiksus, saab selgeks, miks Hardy tegelased pole kunagi õnnelikud. Heal juhul lubab autor neile viimsel leheküljel veidi lohutust. Halval juhul mõistetakse nad surma, nagu D’Urberville’ide Tess. Hardyle kinkis saatus pika elu. Ta sai näha, kuidas viktoriaanlikust võltshäbist kerkis 20. sajandi alguse sotsialism ja naisõiguslus ning kuidas suur sõda kogu eetika puruks pitsitas ja sugude suhted vabaks muutis, õnne valemit ometi kinkimata.

Kes meist linnainimestest poleks igatsenud ära, pageda maale, loodusse, tallu. Vaikuse varjus sünnivad draamad. Thomas Hardy (1840–1928) romaan “Eemal hullutavast ilmakärast” (1874, e.k 2009) kõnetab.
Eemal hullutavast ilmakärast
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Eemal hullutavast ilmakärast
KIRJANDUSTUBA

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn