“Ja alles siin Dresdenis mõistame selle väite täit sügavust, et arhitektuur on tardunud muusika,” on öelnud kirjanik Eduard Vilde linna kohta, mida peetakse tänapäeval Euroopa üheks rohelisemaks linnaks.

Ligikaudu poolesaja miljoni elanikuga Dresden on üks värvikamatest Saksamaa linnadest. Saksamaaliku korrastatuse kõrval on see omapäraselt mitmekesine tänu kirevale ajaloole ning asukohale kõrgustike vahel Elbe jõe kallastel, Poola ja Tšehhi piiri vahetus läheduses. Kirjanike lemmikpaik Lisaks Vildele on Dresden inspireerinud paljusid kirjanikke. Näiteks kirjutas siin Schiller “Oodi rõõmule”, meile tuntud kui Euroopa hümni lüürika. Tuttavad on ka Erich Kästneri lasteraamatud. Samuti toimub Kurt Vonneguti menuromaani “Tapamaja korpus viis ehk laste ristisõda” tegevus Dresdenis. Selles teoses toob kirjanik lugeja silme ette emotsionaalsed vaated linnast, kus tema ise ja raamatu peategelane sõjavangistuses viibisid. Katkendlikult, läbi juhuslike pragude kerkib esile hävinud suurlinn. Kirjeldatu dateeringuks on aasta 1945 – Dresdeni pommitamine – teise maailmasõja üks suuremaid hävitusi. See punkt ajateljel jääb linnas alati nähtavaks. Uhke barokse linna keskel laiuvad tühimikud, arhitektuurilised laigud, mis võimsate losside vahel meile ehk kodusedki tunduvad. Üleminekud baroki- ja DDRi-aegsete majade vahel on sama järsud kui pommilasud 1945. aastal. 60ndate aastate hoonestuse kõrval on tänapäevased majad, mis sarnanevad barokiaegsetega sedavõrd, et raske on teha vahet uuel ja vanal. Püüdu kunagise poole on linnas tugevalt tunda ja iga vana hoone taastamine linnas suureks sündmuseks. Veel palju on inimesi, kes mäletavad endist. Ja noored omakorda püüavad vanemate mälupildi eeskujul seda hiilgust taasluua. Arhitektuur on Dresdenis kindlasti märkimisväärne, andes elavalt edasi Dresdeni ajalugu. Oluline on Jumalaema kirik ehk Frauenkirche Dresdeni kesklinnas, mis on Euroopa silmapaistvamaid kuppelehitisi. Kirik, mis algselt pidi sõjamälestisena jääma varemetesse, taastati 2005. aastal. Frauenkirchest vähem kui kümneminutilise jalutuskäigu kaugusel asub 18. sajandist pärit Zwinger. Loss, mille muudab vaatamisväärseks suur õueala rohkete purskkaevudega. Zwingeri läheduses paikneb Semperoper, mis valmis 19. sajandil samal asukohal paiknenud ooperimaja eeskujul. Omanäoline hoone paikneb ooperihoonest pisut kaugemal, esmapilgul paistab ehitis mošeena, mis Euroopa suurlinnades on juba tavapäraseks nähtuseks. Selle muudab huvitavaks asjaolu, et tegemist on 20. sajandi alguses ehitatud sigaritehasega, mis oma välisilmega sobitus linna nõudmistega tehasehooneid mitte ehitada, samuti oli see reklaamiks idamaistele sigaribrändidele. Seega on see kindlasti üks suuremaid kunagisi reklaamsümboleid Euroopas. Tänapäeval toimuvad endises tehases erinevad kontserdid ja näitemängud, samuti tegutseb otse kupli all restoran das Kuppelrestorant, mille terrassilt avaneb suurepärane vaade linnale. “Ja alles siin Dresdenis mõistame selle väite täit sügavust, et arhitektuur on tardunud muusika,” on öelnud kirjanik Eduard Vilde linna kohta, mida peetakse tänapäeval Euroopa üheks rohelisemaks linnaks. web hosting services top

Inspireeriv Dresden

Mari-Liis Vanem

“Ja alles siin Dresdenis mõistame selle väite täit sügavust, et arhitektuur on tardunud muusika,” on öelnud kirjanik Eduard Vilde linna kohta, mida peetakse tänapäeval Euroopa üheks rohelisemaks linnaks.

Inspireeriv Dresden

Ligikaudu poolesaja miljoni elanikuga Dresden on üks värvikamatest Saksamaa linnadest. Saksamaaliku korrastatuse kõrval on see omapäraselt mitmekesine tänu kirevale ajaloole ning asukohale kõrgustike vahel Elbe jõe kallastel, Poola ja Tšehhi piiri vahetus läheduses.

Kirjanike lemmikpaik

Lisaks Vildele on Dresden inspireerinud paljusid kirjanikke. Näiteks kirjutas siin Schiller “Oodi rõõmule”, meile tuntud kui Euroopa hümni lüürika. Tuttavad on ka Erich Kästneri lasteraamatud. Samuti toimub Kurt Vonneguti menuromaani “Tapamaja korpus viis ehk laste ristisõda” tegevus Dresdenis. Selles teoses toob kirjanik lugeja silme ette emotsionaalsed vaated linnast, kus tema ise ja raamatu peategelane sõjavangistuses viibisid. Katkendlikult, läbi juhuslike pragude kerkib esile hävinud suurlinn. Kirjeldatu dateeringuks on aasta 1945 – Dresdeni pommitamine – teise maailmasõja üks suuremaid hävitusi. See punkt ajateljel jääb linnas alati nähtavaks. Uhke barokse linna keskel laiuvad tühimikud, arhitektuurilised laigud, mis võimsate losside vahel meile ehk kodusedki tunduvad. Üleminekud baroki- ja DDRi-aegsete majade vahel on sama järsud kui pommilasud 1945. aastal. 60ndate aastate hoonestuse kõrval on tänapäevased majad, mis sarnanevad barokiaegsetega sedavõrd, et raske on teha vahet uuel ja vanal. Püüdu kunagise poole on linnas tugevalt tunda ja iga vana hoone taastamine linnas suureks sündmuseks. Veel palju on inimesi, kes mäletavad endist. Ja noored omakorda püüavad vanemate mälupildi eeskujul seda hiilgust taasluua.

Arhitektuur on Dresdenis kindlasti märkimisväärne, andes elavalt edasi Dresdeni ajalugu. Oluline on Jumalaema kirik ehk Frauenkirche Dresdeni kesklinnas, mis on Euroopa silmapaistvamaid kuppelehitisi. Kirik, mis algselt pidi sõjamälestisena jääma varemetesse, taastati 2005. aastal. Frauenkirchest vähem kui kümneminutilise jalutuskäigu kaugusel asub 18. sajandist pärit Zwinger. Loss, mille muudab vaatamisväärseks suur õueala rohkete purskkaevudega. Zwingeri läheduses paikneb Semperoper, mis valmis 19. sajandil samal asukohal paiknenud ooperimaja eeskujul. Omanäoline hoone paikneb ooperihoonest pisut kaugemal, esmapilgul paistab ehitis mošeena, mis Euroopa suurlinnades on juba tavapäraseks nähtuseks. Selle muudab huvitavaks asjaolu, et tegemist on 20. sajandi alguses ehitatud sigaritehasega, mis oma välisilmega sobitus linna nõudmistega tehasehooneid mitte ehitada, samuti oli see reklaamiks idamaistele sigaribrändidele. Seega on see kindlasti üks suuremaid kunagisi reklaamsümboleid Euroopas. Tänapäeval toimuvad endises tehases erinevad kontserdid ja näitemängud, samuti tegutseb otse kupli all restoran das Kuppelrestorant, mille terrassilt avaneb suurepärane vaade linnale.

“Ja alles siin Dresdenis mõistame selle väite täit sügavust, et arhitektuur on tardunud muusika,” on öelnud kirjanik Eduard Vilde linna kohta, mida peetakse tänapäeval Euroopa üheks rohelisemaks linnaks.
Inspireeriv Dresden
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Inspireeriv Dresden
PUHKUS

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn