Oma kaaskondlaste esmaraamatute ilmumisajaks oli luuletaja Marie Heibergi etteaste juba lõppemas, meie luule ainsa imelapse täht kustumas. Õnnetu armastus ainult suurendas murendumist vaimsesse tasakaalutusse.

19. aastasaja viimaste kümnendite vahetus õnnestas Eestimaad uue põlvkonna kunstiinimeste sünniga. Ilmavalgust nägid nooreestlaste pärituules sirguvad ja avanenud Euroopas ümbervaatavad loovisiksused, kellele oli ajalooliselt ette antud saada rahvuslike taotluste ja vaba mõtte kandjateks vabas riigis. 1880.–1890. aastate vahetuse sünnilaste põlvkonnaside põimub tulevaste siurulaste-tarapitalaste ühtekuuluvustundes ja oma arusaamade ühehäälses kuulutamises (A. Adson, H. Visnapuu, A. Gailit, R. Roht, A. Alle, J. Barbarus, J. Semper jmt). Ajamääravuse poolest pidanuks uue Eesti avapäeva kuuluma ka Marie Heiberg, sünnidaatumiga 1890. Kiirustava debüüdiga noore lüüriku loominguline käekäik kujunes aga hoopis iselaadseks: oma kaaskondlaste esmaraamatute ilmumisajaks oli tema etteaste juba lõppemas, meie luule ainsa imelapse täht kustumas. 1906. aastal lavale hõljunud legendist oli kümne aastaga saanud seltskonda irriteeriv vaimse tasakaalutuse ja psüühiliste kõikumistega “enfant terrible”. Marie Heibergi loominguline pärand koosneb neljast raamatust, mis on avaldatud kaheksa aasta jooksul (1906–1914). Väärtuslikumad neist on kaks luulekogu. Omas ajas oli nende eluiga esmasest soodsast vastuvõtust hoolimata lühike: Heibergi teosed ilmusid ja ringlesid kirjandusilmas niikaua, kuni kirjutas ja võitles nende looja. Kui 1923. aasta suvel sulgusid Marie Heibergi ees viimased uksed suurde maailma, vaibus kohe igasugune huvi tema isiku ja kõige temaga seonduva vastu. Ta vajus unustusehõlma kolmveerand sajandiks ning alles uuesti sündiv Eesti Vabariik andis talle tagasi olemisvõimaluse meie kultuuris – siis ilmus tema loomingut kokkuvõttev kaunis raamat “Käisin üksi tähte valgel”. Oma kaaskondlaste esmaraamatute ilmumisajaks oli luuletaja Marie Heibergi etteaste juba lõppemas, meie luule ainsa imelapse täht kustumas. Õnnetu armastus ainult suurendas murendumist vaimsesse tasakaalutusse. web hosting services top

Murelaps tähtede valgel

Õnne Kepp

Oma kaaskondlaste esmaraamatute ilmumisajaks oli luuletaja Marie Heibergi etteaste juba lõppemas, meie luule ainsa imelapse täht kustumas. Õnnetu armastus ainult suurendas murendumist vaimsesse tasakaalutusse.

Murelaps tähtede valgel

19. aastasaja viimaste kümnendite vahetus õnnestas Eestimaad uue põlvkonna kunstiinimeste sünniga. Ilmavalgust nägid nooreestlaste pärituules sirguvad ja avanenud Euroopas ümbervaatavad loovisiksused, kellele oli ajalooliselt ette antud saada rahvuslike taotluste ja vaba mõtte kandjateks vabas riigis. 1880.–1890. aastate vahetuse sünnilaste põlvkonnaside põimub tulevaste siurulaste-tarapitalaste ühtekuuluvustundes ja oma arusaamade ühehäälses kuulutamises (A. Adson, H. Visnapuu, A. Gailit, R. Roht, A. Alle, J. Barbarus, J. Semper jmt). Ajamääravuse poolest pidanuks uue Eesti avapäeva kuuluma ka Marie Heiberg, sünnidaatumiga 1890. Kiirustava debüüdiga noore lüüriku loominguline käekäik kujunes aga hoopis iselaadseks: oma kaaskondlaste esmaraamatute ilmumisajaks oli tema etteaste juba lõppemas, meie luule ainsa imelapse täht kustumas. 1906. aastal lavale hõljunud legendist oli kümne aastaga saanud seltskonda irriteeriv vaimse tasakaalutuse ja psüühiliste kõikumistega “enfant terrible”.

Marie Heibergi loominguline pärand koosneb neljast raamatust, mis on avaldatud kaheksa aasta jooksul (1906–1914). Väärtuslikumad neist on kaks luulekogu. Omas ajas oli nende eluiga esmasest soodsast vastuvõtust hoolimata lühike: Heibergi teosed ilmusid ja ringlesid kirjandusilmas niikaua, kuni kirjutas ja võitles nende looja. Kui 1923. aasta suvel sulgusid Marie Heibergi ees viimased uksed suurde maailma, vaibus kohe igasugune huvi tema isiku ja kõige temaga seonduva vastu. Ta vajus unustusehõlma kolmveerand sajandiks ning alles uuesti sündiv Eesti Vabariik andis talle tagasi olemisvõimaluse meie kultuuris – siis ilmus tema loomingut kokkuvõttev kaunis raamat “Käisin üksi tähte valgel”.

Oma kaaskondlaste esmaraamatute ilmumisajaks oli luuletaja Marie Heibergi etteaste juba lõppemas, meie luule ainsa imelapse täht kustumas. Õnnetu armastus ainult suurendas murendumist vaimsesse tasakaalutusse.
Murelaps tähtede valgel
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Murelaps tähtede valgel
SUURKUJU

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn