Kodune siidritegu

Tiina Lang

Kuidas teha kodus siidrit, selgitab Veinivilla perenaine Tiina Kuuler, kes on seda ise valmistanud kümmekond aastat.

Kodune siidritegu

Siidrit võib saada nii lihtsalt, et ei tee eriti midagi. Tuleb, milline tuleb. Kui valmistada seda aga teadlikult, tuleks happesust määrata, suhkruid ja kangust arvestada.

Lihtsaimaist lihtsaim võimalus

Siidri valmistamiseks on vaja õlleankrut ja õunamahla, mis on pressitud talve- või hilissügistest õuntest, mis valmivad hiljem. Valge klaar sobib pooltoorena, mitte aga jahuse ja küpsena. Värskelt pressitud õunamahla tuleks hoida toatemperatuuril õlleankrus lahtisena kaks-kolm päeva, mille jooksul peaks õunamahl nakatuma loodusliku naturaalse pärmiga. Pinnal tekib väike mullitamine ja kihisemine, justkui mahl hakkaks vaikselt riknema. Seda tuleks lahtisena veel kolm-neli päeva käärida lasta, kattes ankru pealt marliga, et lendav elusloodus sinna sisse ei satuks. Seejärel peab õlleankru kinni keerama. Käärimine jätkub. Süsihappegaas, mis enam ankrust välja ei pääse, lahustub mahla sisse ära. Tekib mulliga jook ehk siider.

Mida kauem siider õlleankrus käib, seda hapum ehk kuivem see on. Mida magusam, seda vähem käärinud. Suhkur, mida pärm ümber töötleb, muutub ühel hetkel alkoholiks. Mida magusam siider, seda lahjem, mida kuivem, seda kangem.

Arvestades meie õunamahlade suhkrusisaldust, siis üle kuue alkoholiprotsendi see ei tõuse. Keskmiselt on siidris 2,5 kuni 6 protsenti alkoholi. Käärimine võtab umbes kuu.

Alguses võib siidril olla ka toores pärmimaitse, sest see on noor. Sügisel valmistatud siider võiks enne jõulu tarvitatud olla, seda ei saa pikalt säilitada.