Lapsena oled vastutaja ja asjaajaja, kogevad kuuljad kurtide peres, saades varakult täiskasvanuks. Samas ka julgeks ja ülimalt kohusetundlikuks.

Suud liiguvad ja käed seletavad hoogsalt. Vahel trambitakse jalgu põrandal või koputatakse rusikaga lauale, tekitades vibratsiooni, et äratada tähelepanu. Või vilgutatakse tuledega. See on tavapärane ja normaalne suhtlus. Neile, kes ei kuule. Ent ka sellele, kes sündinud kuuljana kurtide perre nagu Kaire Papp (23), viipekeele koordinaator ja Eesti Kurtide Liidu projektijuht. Viipekeelses keskkonnas kasvav kuulja võib kuulmismaailma kaotada, kui pole kedagi, kes teda rääkima õpetaks. “On ka kurte, kes loodavad, et nende laps sünniks kurdina, et kultuur jätkuks,” väidab Kaire. “Nemad ei mõtle kurtusest, nagu oleks neil midagi puudu – ühiskond vaatab, et kurdid pole täisväärtuslikud. Nemad ise on eluga kohanenud, infot saadakse visuaalsel moel ja see pole probleemiks. Enesehaletsust on kurtide hulgas vähe.” Kaire mõlemad vanemad ja vanem õde on kurdid. Nüüdseks lahkunud emaema seda ei olnud, ja paljuski tema abil sai Kairest rääkija. Oma varasest lapsepõlvest mäletab ta, kuis teda kiusati. Juba lasteaias. Seetõttu, et vanemad on kurdid. “Algklassides see jätkus, kuigi ma ise ei tundnud, et mu pere on teiste omast teistsugune põhjusel, et vanemad ei kuule,” vaatab ta lapsepõlve. “Mind mõnitati, kuid vanaema õpetas asjasse suhtuma nii, et see polnud probleem.” Tegelikult sündisid Kaire vanemad ja õde kuuljana, kuid jäid kurdiks õrnas eas haiguse tõttu, mäletamata kuulmisest midagi. “Oma südames on nad kurdid,” selgitab Kaire, avaldades, et kurdid ise identifitseerivad ennast keelelis-kultuurilise vähemusgrupina. Kurtide keskel kasvades tundis tema, et ei kuulu kurtide ega kuuljate maailma. Lapsena oled vastutaja ja asjaajaja, kogevad kuuljad kurtide peres, saades varakult täiskasvanuks. Samas ka julgeks ja ülimalt kohusetundlikuks. web hosting services top

Kuuljana viiplevas peres

Tiina Lang

Lapsena oled vastutaja ja asjaajaja, kogevad kuuljad kurtide peres, saades varakult täiskasvanuks. Samas ka julgeks ja ülimalt kohusetundlikuks.

Kuuljana viiplevas peres

Suud liiguvad ja käed seletavad hoogsalt. Vahel trambitakse jalgu põrandal või koputatakse rusikaga lauale, tekitades vibratsiooni, et äratada tähelepanu. Või vilgutatakse tuledega. See on tavapärane ja normaalne suhtlus. Neile, kes ei kuule. Ent ka sellele, kes sündinud kuuljana kurtide perre nagu Kaire Papp (23), viipekeele koordinaator ja Eesti Kurtide Liidu projektijuht.

Viipekeelses keskkonnas kasvav kuulja võib kuulmismaailma kaotada, kui pole kedagi, kes teda rääkima õpetaks. “On ka kurte, kes loodavad, et nende laps sünniks kurdina, et kultuur jätkuks,” väidab Kaire. “Nemad ei mõtle kurtusest, nagu oleks neil midagi puudu – ühiskond vaatab, et kurdid pole täisväärtuslikud. Nemad ise on eluga kohanenud, infot saadakse visuaalsel moel ja see pole probleemiks. Enesehaletsust on kurtide hulgas vähe.”

Kaire mõlemad vanemad ja vanem õde on kurdid. Nüüdseks lahkunud emaema seda ei olnud, ja paljuski tema abil sai Kairest rääkija. Oma varasest lapsepõlvest mäletab ta, kuis teda kiusati. Juba lasteaias. Seetõttu, et vanemad on kurdid. “Algklassides see jätkus, kuigi ma ise ei tundnud, et mu pere on teiste omast teistsugune põhjusel, et vanemad ei kuule,” vaatab ta lapsepõlve. “Mind mõnitati, kuid vanaema õpetas asjasse suhtuma nii, et see polnud probleem.”

Tegelikult sündisid Kaire vanemad ja õde kuuljana, kuid jäid kurdiks õrnas eas haiguse tõttu, mäletamata kuulmisest midagi. “Oma südames on nad kurdid,” selgitab Kaire, avaldades, et kurdid ise identifitseerivad ennast keelelis-kultuurilise vähemusgrupina. Kurtide keskel kasvades tundis tema, et ei kuulu kurtide ega kuuljate maailma.

Lapsena oled vastutaja ja asjaajaja, kogevad kuuljad kurtide peres, saades varakult täiskasvanuks. Samas ka julgeks ja ülimalt kohusetundlikuks.
Kuuljana viiplevas peres
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Kuuljana viiplevas peres
TULIPUNKT

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn